Turistická místa

Připravili jsme pro vás tipy na výlety v okolí. Ať už se vydáte pěšky z chalupy a nebo se rozhodnete podívat někam dál, vybírat je z čeho.

Planetární stezka Martinice

Planetární stezka Proseč

Ve vesnici 

Planetární stezka je model sluneční soustavy v měřítku 1:1 miliardě. Tomuto poměru odpovídají velikosti modelů těles, znázorňující Slunce a všechny planety naší sluneční soustavy, ale i jejich vzájemné vzdálenosti, které se musí při prohlídce naučné stezky ujít. Na každé zastávce u malého modelu planety najdete informační tabuli se základními údaji.

Více informací zde.

Toulcovi Maštale

Toulcovi maštale (Mikroregion maštale)

Ve vesnici

Nádherná síť pěších i cyklistických trailů. Můžete si vybrat z 9 značených tras. Více informací zde. Trasa č.5 vede přes Martinice, téměř kolem chalup mapy.cz.

Muzeum Dýmek Proseč

4 km

Muzem najdete na náměstí města Proseč. Jedná se jedinečnou sbírku dýmek vyráběných na území Prosečska doplněnou o vzácné kousky z celého světa. I odpůrci kouření si zde mohou přijít na své. Expozice je věnována také historii obce.

Více informací najdete na webu muzea.

Zámek Nové Hrady

10 km 

Rokokový zámek Nové Hrady vybudován v letech 1774- 1777 ve stylu francouzských letních sídel. Novým majitelům nebylo jedno jak zámek chátrá a díky jejich snaze se od roku 1997 celý zámecký komplex prochází modernizací.

Podrobnosti naleznete na krásném webu zámku.

Lucký vrch a zpívající lípa

13 km 

Lucký vrch najdete v nadmořské výšce 739m. Svými malebnými a dalekými výhledy na Orlické hory, Jeseníky a údolí řeky Svratky je obdivován několikátou generací turistů. Horská chata na vrcholu s restaurací v přízemí je už jen třešničkou na dortu. Při cestě z hůry nezapomeňte seběhnout do obce Telecí, kde se nachází Lukášova zpívající lípa. Památný strom jehož stáří je odhadováno na více jak 600 let.

 

Betlém Hlinsko

20 km 

Jedná se o soubor roubených dobových domků, jejichž výstavba započala v 18. století. Skanzen se nachází v historické části města. Několik objektů je upraveno jako pohádkové expozice, kterou vás provede průvodce. Dále můžete vidět řemeslnická obydlí s manufakturní výrobou a drobné prodejny.

Podrobnosti zde.

 

Zámek Litomyšl

21 km 

Jedna z nejcennějších kulturních památek nacházející se v našem okolí. Zámek byl v roce 1999 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Je unikátní díky pokrytí fasády sgrafitovou výzdobou s psaníčky a figurantními motivy. 

Na zámku to žije. Pořádají zde originální prohlídky speciálně pro děti, ci v netradičních kostýmech. O kterých se dočtete na webu zámku.

 

Hrad Košumberk

21 km 

Částečná zřícenina gotického hradu datující se ke konci 13. století. Nahlédnutí do sklepních prostor renesanční budovy, lepidéria, hradního muzea a neopakovatelné výhledy do kraje ve vás zanechá cosi tajemného.

Více zde.

 

Devět skal

25 km 

Devět Skal se svou nadmořskou výškou 836 n.m. je nejvyšším bodem Žďárských vrchů, jemuž přináleží ochrana v kategorii přírodních památek. Na vrchol se můžete dostat i fyzicky nenáročnou trasou vyhovující rodinám s dětmi. Vyjet si na Devět skal a ještě dál můžete i na svém “bajku”.

Jak na Devět skal na bike.

Drátník

27 km 

Drátnická skála je přírodní památka poblíž obce Sněžné. Pohoří tvoří několik věží se stěnami 30- 35 m vysokými. V sedle mezi Drátníkem a vrcholem Teplá narazíte na památník Radka Jaroše. Radek a parta nadšených horolrzců zde vylezli první cestu. Toto poutavé místo vás zahrne klidem a nekonečnými výhledy. Můžeme jen a jen doporučit.

Veselý kopec

31 km 

V tomto muzeu v přírodě můžete nalézt soubor lidových staveb a řemesel Vysočina. Skanzen se rozkládá na bývalém předměstím Hlinska a několika historických osadách obce Vysočina.

Podrobnější informace zde.

Vysočina aréna NMNM

39 km 

Cyklo Aréna Vysočina je fantasticky vybudované sportoviště pro sportovní fajnšmekry a běžné turisty. Můžete své “oře” prohnat na méně či více obtížných singltrecích. Jestli-že máte na kole už nějaké zkušenosti, nenechte si ujít MTB okruh světových parametrů. Zimní měsíce též přeji zážitkům. Stačí dobře namazat a pak už jen uhánět po běžeckých tratích. Sjezdový areál je rovněž součástí.

Oficiální web naleznete tady

Přehrady u Poličky

Přehrady u Poličky jsou soustavou tří rybníků asi 1 km jihovýchodně od centra města Polička.. Rybníky jsou bohatě zarybněné a využívány pro sportovní rybolov a členy rybářského spolku Vysočina Polička.